یکشنبه 15 مرداد 1391

روابط خارجی آمریكا و عربستان پس از 11 سپتامبر

   نوشته شده توسط: حسینی    

11 سپتامبر و نقش عربستان سعودی در آن

اندكی پس از حادثه 11 سپتامبر 2001، جورج بوش اعلام كرد كه ریشه‌های عملیات تروریستی را باید در 60 كشور دنبال كرد. پس از انتشار این سخنان، برخی مطبوعات آمریكایی توضیح دادند كه این كشورها همگی اسلامی هستند و كشورهایی چون ایران، سوریه، لبنان، عربستان، پاكستان، عراق، مصر و سودان از اهمیت بیشتری برخوردارند. و در این میان عربستان سعودی از اهمیت ویژه برخوردار است. عربستان سعودی از یك سو متحد قدیمی آمریكا بوده و همواره به این كشور كمك نموده است و از سوی دیگر از حیث فرهنگی از دشمنان آمریكا محسوب می‌شود این كشور با ترویج تفكر اسلامی به طور آگاهانه و ناآگاهانه به احیای نهضت اسلامی در جهان كمك می‌كند.

از دیدگاه نومحافظه‌كاران آمریكایی و متحدان صهیونیست آنها، مهمترین خطر برای آمریكا و اسرائیل نه از سوی دولت‌های مخالف آمریكا و اسرائیل كه از طرف ملت‌های مسلمانی است كه به اندیشه‌های دینی خود وفادار بوده و در صدد گسترش آنند. در این میان حداقل هشت نفر از هواپیما ربایان و حمله به برج‌های تجارت جهانی از اتباع عربستان سعودی بوده‌اند. این موضوع سئوالاتی را درباره ماهیت جامعه عربستان سعودی بعنوان یك زمینه مناسب برای رشد و پرورش افراطیون اسلامی مطرح كرده است.

در ضمن اسامه بن لادن توانسته است موضوعی را كه حكام كشور ترجیح داده‌اند در خفا بماند واقع و آشكار كند و آن حضور نیروهای آمریكایی در این قلمرو است. خانواده سلطنتی باید توضیح دهند كه چرا حمله به یك كشور مسلمان (عراق) را نادیده گرفته‌اند. همچنین باید به متحدان غربی خود توضیح دهد كه چرا در جنگ آمریكا علیه تروریسم رضایت كامل را نداشته­اند. سعودی‌ها كه خشم هر دو گروه را (متحدان غربی و اتباع خود) برانگیخته‌اند با از دست دادن میلیاردها دلار ناشی از كاهش قیمت نفت و ده‌ها میلیارد دلار ناشی از كاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها در غرب روبرو هستند.[1] تبلیغات منفی علیه عربستانی‌ها باعث شد كه سران عربستان در واشنگتن اعلام كنند كه هیچ از اتباع عربستانی در حوادث آمریكا متهم نیستند بلكه عاملان انفجارهای نیویورك و واشنگتن از اسناد و گذرنامه‌های جعلی استفاده كرده‌اند.

با این وجود فشارهای روانی بر اتباع عربستان در آمریكا به شدت اعمال می‌شد در چنین فضایی دستگاه دیپلماسی خارجی عربستان چاره‌ای نداشت جز این كه در قبال این اقدامات خشونت‌آمیز آمریكایی‌ها یك سیاست معتدلی را در پیش گیرد. سعود الفیصل وزیرخارجه عربستان بازداشت سعودی‌ها و ایجاد مزاحت برای آنها پس از 11 سپتامبر را امری عادی خواند. به این ترتیب عربستان سعودی سیاست‌های راهبردی خود در قبال منطقه و جهان را همچنان ادامه داد.[1]- عبدالله نصری، آرامش قبل از توفان سهمگین، اینترنت.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic