یکشنبه 15 مرداد 1391

روابط خارجی آمریكا و عربستان پس از 11 سپتامبر

   نوشته شده توسط: حسینی    

رویكردی نظری

بیش از یك دهه بعداز فروپاشی شوروی، تحولات بین‌المللی به سمت وضعیتی در حال حركت است كه میزان تأثیرگذاری آمریكا را در همه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی افزایش داده است. این وضعیت با تهاجم عراق به كویت در سال 1990 به تدریج شكل گرفت و با وقوع حوادث 11 سپتامبر 2001 و آغاز اجرای استراتژی‌های جدید آمریكا در خاورمیانه تكمیل شد. بدون تردید حوادث 11 سپتامبر به واسطه رویكرد نوین قدرت دارای پیامدهای جدید در سیاست بین‌الملل بوده به طوری كه آمریكا از این حوادث بهره‌برداری كرد. و عناصر تعیین كننده منافع ملی خود را آشكارتر ساخت. از آن به بعد ویژگی‌ها و مفاهیم جدیدی همچون مبارزه علیه تروریسم جهانی در گفتمان مسلط سیاست بین‌الملل به خصوص در عرصه امنیت بین‌المللی به وجود آمد. همانطور كه می‌دانیم در حوزه امنیت تلقی متعارف برای كسب امنیت پایین آوردن سطح آسیب پذیری و پیشگیری از منشاء تهدید در گذشته است. پاسخ‌های آمریكا تأییدی بر تلاش برای كسب امنیت مطلق به جای استراتژی مهار و بازدارندگی و جنگ پیشگیرانه و ائتلاف برای جنگ بود.

در استراتژی امنیت ملی دولت بوش آمده است، (اگر ضروریتی برای حق دفاع از خود با حمله پیشگیرانه باشد، در اقدام یكجانبه درنگ نخواهد شد). حمله نظامی به افغانستان، تشكیل ائتلاف جنگ علیه عراق و به دنبال آن سرنگونی صدام در كمتر از سه هفته این ایده را تقویت كرد كه اجرای گام به گام طرح‌ها و تعابیر جدید آمریكا فصل تازه‌ای را در شكل‌گیری ژئولتیك جهانی رقم خواهد زد و جنبه‌های جهان تك قطبی را بهتر آشكار خواهد كرد.[1]

آمریكا با اقدامی خارج از حقوق بین‌المل جهان سیاست را وارد مرحله تازه‌ای ساخت و در راستای اهداف و خواسته‌های ژئوپولتیك خود مفهوم و تغییر و اصلاحات رژیم در یك كشور توسط كشور دیگر را تعیین و تفهیم كرد. در این راستا به دلیل مشاركت خود و 15 تن از اتباع عربستان در حادثه 11 سپتامبر فشار زیادی را بر این كشور وارد كرد و خواستار اصلاحات در این كشور شد. ایالات متحده با حمله به عراق بدون مجوز سازمان ملل نشان داد كه برای دستیابی به اهداف ملی خود از هیچ اقدامی فروگذار نیست. به این ترتیب با فشار به عربستان سعودی خواستار اصلاحات مورد نظر خود در این كشور شد.
[1]- علیرضا آهنی، طرح ژئوپلتیك جدید آمریكا ـ خاورمیانه و محیط پیرامون، تهران: ابرار معاصر، 1383، ص209.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic