یکشنبه 15 مرداد 1391

روابط خارجی آمریكا و عربستان پس از 11 سپتامبر

   نوشته شده توسط: حسینی    

چهره نامطلوب سعودی‌ها در آمریكا

در پی وقوع حادثه 11 سپتامبر در آمریكا رسانه‌های جمعی عرب اعلام كردند كه 15 سرنشین از 19 سرنشین هواپیمای مهاجم به چند ساختمان در نیویورك و واشنگتن از ریاض روادید سفر خود را دریافت كرده بودند و طراح اصلی حوادث نیویورك و واشنگتن نیز یك عربستانی به نام اسامه بن لادن است. این عوامل تا حدودی باعث گردید تا آمریكایی‌ها و بازیگران ذی نفع حادثه 11 سپتامبر را بهانه‌ای برای فشار بر عربستان قرار دهند و به بازنگری روابط خود با این كشور بپردازند.

مجله آمریكایی نیوزیوك، یك ماه بعد از حادثه 11 سپتامبر در یك مقاله نوشت: این آیات قرآنی است كه فرهنگ جهاد علیه غیرمسلمانان را به آنان می‌آموزد و وعده بهشت به مجاهدان می‌دهد و تا زمانی كه چنین چیزهایی در كشورهای اسلامی تدریس می‌شود، خطر حمله به منافع غرب وجود داد. به این ترتیب بعد از حملات 11 سپتامبر چهره سعودی‌ها به شدت در ایالات متحده خدشه­دار شد به طوری كه امروزه سعودی‌ها در رأس كشورهایی قرار دارند كه به اتباع آن مظنون می‌شوند به طوری كه وزیر كشور عربستان، نایف بن العزیز اعلام كرد كه دولت این كشور رفتار نامطلوب نسبت به اتباع خود را در اروپا و آمریكا نمی‌پذیرد. در فردای یازدهم سپتامبر افكار عمومی آمریكا از هویت دقیق عاملان این حملات مطلع نبودند اما پس از یافتن سرنخ‌ها و دخالت اتباع سعودی در حملات، هتل‌ها از پذیرفتن مسافران تبعه سعودی امتناع كردند به طوری كه بسیاری از هتل‌ها به دلیل كنسل شدن مسافرت بسیاری از اتباع سعودی ضررهای مالی زیادی متحمل شدند.

با این كه حدود 4 سال از حوادث 11 سپتامبر می‌گذرد اما هنوز فشارها بر عربستان سعودی برای اصلاح در فرهنگ و تعلیمات دینی این كشور وجود داد. آمریكایی‌ها هر چندگاه یك بهانه‌ای علیه دولت عربستان می‌تراشند تا از طریق آن دولت این كشور را وادار به تغییر فرهنگ اسلامی در جامعه‌ای اسلامی نمایند. به طوری كه روزنامه نیویورك تایمز در مقاله‌ای بیان كرد كه وزارت خارجه آمریكا از دولت عربستان خواسته است در متون درسی دانش آموزان، در مورد آیات جهاد تجدیدنظر شده و چاپ نشود.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات